Web Ticaret - Hazır Web Çözümleri

Bize Ulaşın

0850 303 83 27

Çalışma Saatleri

08:00 - 18:00

Bize Yazın

info@wticaret.com
Hemen Satın Al

Kısa Link Nasıl Olmalı

Kısa Linkler, oluşturduğunuz içeriklere daha kolay ulaşılabilmesini ve arama motorları tarafından daha kolay indekslenebilmesine olanak tanır.

Kısa Linkler, oluşturduğunuz içeriklere daha kolay ulaşılabilmesini ve arama motorları tarafından daha kolay indekslenebilmesine olanak tanır. Kısa linkleri tanımladığınız sayfalar hedeflediğiniz anahtar kelimelerdeki arama (google, yandex, v.b.) rekabetinde avantaj elde etmenizi sağlar. 

Örnek verecek olursak, eklediğiniz içerikler kısa link girmezseniz adres çubuğunda şu şeklide görünecektir;

http://www.websiteniz.com/i_129343192.html

Teknik açıdan herhangi bir mahsuru olmasa da kısa link vererek eklediğiniz içerikler, örnek olarak şu şekilde görünecketir;

http://www.websiteniz.com/i_icerik-basligi.html

Kısa link değerini girerken örnek olarak "icerik-basligi" şeklinde giriş yapmalısınız. / işaretinden sonraki "i_" ve ".html" değerleri sistem tarafından otomatik olarak atanır. 

Kısa Link değerini kullanırken dikkat etmeniz gereken hususlar, yalnızca alfabetik karakterler kullanabiliyor olmanızdır. Örnek olarak %, /, \ gibi karakterleri kullanmanız sayfanızın açılmasıyla ilgili sorunlara sebep olacaktır. Alfabetik karakterlerin dışında, boşluk karakterini de kullanmamanız gerekiyor. Kelimelerin arasında bırakacağınız boşluklar için "-" (tire) karakterini kullanabilirsiniz. Türkçe karakter kullanabilirsiniz ancak yinede kullanmamanınız tavsiye ederiz. Zira arama motorları Türkçeye özgü karakterleri "ç,ğ,ş,v.b." çoğu zaman algılayamamakta ve UTF standartlarına çevirerek okuyabilmektedir. 

Girdiğiniz kısa link bilgisinin başlığınız ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz Seo (Arama motoru rekabeti) kriterleri açısından önemlidir.